close
تبلیغات در اینترنت
پرسمان. . .

ویژگی های دجال

آيا دجالي که در روايات از آن ذکر شده کاملا وجود مادي جسمي دارد که در نزديکي قيامت خروج خواهد کرد يا منظور از دجال در روايات مجاز از همين تهاجم فرهنگي غرب است ؟

پاسخ :

دجال از ريشه دجل به معناى دروغگو است و بر اساس آنچه از ظاهر اخبار استفاده مى ‏شود دجال فردى است كه در آخرالزمان و پيش از قيام مهدى (ع) خروج مى‏ كند و انسان غير عادى است و با انجام كارهاى شگفت‏ انگيز جمع زيادى از مردم را مى‏ فريبد و سرانجام در منطقه شام به هلاكت مى‏ رسد و اينكه آيا دجال شخص واحد با آن ويژگي ها مى‏ باشد يا يك تفكر و جريان الحادى است در اين مورد احتمالات مختلف و متعدد وجود دارد. 

1- دجال نام شخص معينى نيست بلكه هر كسى كه با ادعاى پوچ و بى اساس و حيله گرى سعى در فريب مردم داشته باشد دجال است و از احاديث نيز اين نكته قابل استفاده است. پيامبر اكرم (ص) مى‏ فرمايد: لاتقوم الساعه حتى يخرج المهدى من ولدى و لا يخرج المهدى حتى يخرج ستُّون كذابا كلهم يقول انا نبى يعنى قيامت بر پا نمى ‏شود تا وقتى كه مهدى (ع) ازفرزندانم ظهور كند و مهدى (ع) قيام نمى ‏كند تا وقتى كه شصت دروغگو خروج كند(1) و در روايتى ديگر از پيامبر نقل شده است كه: (پيش از خروج دجال بيش از هفتاد دجال خروج خواهد كرد)(2). 

با توجه به روايات مى ‏توان گفت كه دجال‏ها متعدد و متنوع است و دجال واقعى همان كه در روايت از آن شخص معينى قصد شده است و دجال‏هاى ديگر كه افراد شياد و حيله‏ گرى كه در پديده ‏هاى اجتماعى با ظاهر شدن سعى در فريب مردم دارند. 

2- دجال كنايه از كفر جهانى و فرهنگ مادى است كه بر همه جهان سيطره دارد كشورهاى مبتكرى كه از لحاظ قدرت مادى و صنعتى قوى هستند و مسلمانان را به نوع مى‏ فريبند و مرعوب خويش مى‏ سازند تا آن جا كه مسلمانان خود را در برابر آنها خود باخته تلقى مى‏ كنندكشورهاى مبتكر خصوصا استكبار جهانى با سيطره صنعتى و پيشرفت خود همه جاى عالم سر مى ‏كشد و سعى در فريب مردم دارند. برچسب ها : دجال , دجال کیست , دجال یک چشم , دجال چیست , دجال کیست و کجاست , دجال به دنیا آمد , دجال آخرالزمان , دجال کجاست , دجال داعش , دجال الاسكندرية ,
[ یکشنبه 24 خرداد 1394 ] [ 21:55 ] [ رضا ]

چرا نام امام زمان را در بعضي از كتاب ها به صورت { م ح م د } مي نويسند؟

چرا نام امام زمان را در بعضي از كتاب ها به صورت { م ح م د } مي نويسند؟ و چرا نام امام زمان را بردن حرام است؟

پاسخ :از مجموع رواياتى كه در رابطه با حرمت، بردن نام حضرت مهدى (ع) از معصومين (ع) نقل شده استفاده مى‏شود كه نهى از ذكر نام آن حضرت و تأكيدى كه در اين مورد شده است مربوط به همان زمان غيبت صغرى و ايام بعد از ولادت امام تا آغاز غيبت كبرى بوده كه هم امام حسن عسكرى (ع) و هم خود آن حضرت سعى بليغ داشتند كه حتى شيعيان نيز از ولادت و محل و چگونگى زندگى حضرت مطلع نگردند. زيرا مى‏دانستند خليفه وقت كاملًا مراقب است كه امام دوازدهم شيعيان بوجود نيايد، مبادا حكومت‏هاى جابر را سرنگون كند و بساط عدل را در جهان بگستراند. اما در دوران بعد مانند عصر ما، هيچگونه حكمتى در منع از ذكر نام آن حضرت به نظر نمى‏رسد،(1). در سؤالى كه در اين رابطه از بعضى فقهاء موجود شده است فرموده‏اند: ظاهرا حكم (حرمت) مخصوص زمان تقيّه بوده است و احتياط در زمان حاضر اين است كه با القاب نام آن حضرت برده شود. البته بنا بر نظر برخى محققان مانند آيت الله معرفت اسمى كه ذكر آن ممنوع شد- ا ح م د- است زيرا در انجيل بشارت به بعثت پيامبرى احمد شده است و لذا اگر شيعيان اين وصف حضرت حجت (عج) را به كار ببرند چه بسا دست آويز مسيحيان شود كه پيامبر آخر الزمان هنوز مبعوث نشده است. در زمان حاضر بردن نام مخصوص آن حضرت كراهت دارد(2)

پى‏ذ نوشت‏ (1)) كتاب مهدى موعود، ص 632) (2)) طبق سؤال از دفتر آيت الله بهجتبرچسب ها : منع بردن نام امام زمان , امام زمان , نام امام زمان , م ح م د ,
[ جمعه 15 خرداد 1394 ] [ 20:36 ] [ رضا ]

آيا با ظهور امام زمان (ع) بين مردم تفرقه مي افتد ؟

پرسش: آيا با ظهور امام زمان (ع) بين مردم تفرقه مي افتد ؟ مثل کشتن پسر پدر را در جنگ مانند زمان رسو ل الله ؟

پاسخ: يکي از وظايف مهم حجت خدا و ولي عصر(ع) ارشاد و هدايت مردم است. خداوند انسان را خلق کرد تا با اختيار و انتخاب راه صحيح، به طرف سعادت و کمال حرکت کند. و چون انسان در اين حرکت خود نيازمند به راهنمايي و هدايت است، لذا خداوند انبيا را مبعوث به رسالت کرد تا راهنمايان مردم به طرف خوبي‌ها باشند. امامان که جانشينان پيامبر خاتم هستند، نيز در راستاي هدايت گري پيامبران، به راهنمايي و ارشاد مردم همت گماردند و امام عصر(ع) نيز همانند دوران غيبت، در عصر ظهور راهنماي مردم به طرف خوبي‌ها خواهند بود.
البته چون در زمان ظهور همه مظاهر شرک و ظلم و فساد از بين مي‌رود، لذا اگر انسان کافري دعوت حضرت را پاسخ نداد و بر کفر خود لجاجت ورزيد و راه مخالفت با حضرت را در پيش گرفت سرانجامش مرگ و نابودي است. و ممکن است حتي فرزند مؤمني پدر کافر خود را بکشد. نتيجه آنکه حرکت و هدف اصلي حضرت دعوت به خدا و برقراري رابطه و يکرنگي بين مردم است. ولي اگر عده‌اي به مخالفت برخواستند و به دنبال ايجاد آلودگي در ميان جامعه انساني بودند از بين خواهند رفت.[ یکشنبه 26 بهمن 1393 ] [ 13:15 ] [ رضا ]

ایران در آستانه ظهور

پرسش: ايران در آستانه ظهور ، در چه وضعيتي قرار دارد ؟

 

 

 

پاسخ در ادامه مطلب . . .
ادامه مطلب ...
برچسب ها : عصر غیبت امام زمان , رهبری در عصر غیبت امام زمان , وظیفه ما در عصر غیبت امام زمان , دانلود دعای عصر غیبت امام زمان , وظیفه ما در عصر غیبت امام زمان چیست , عصر غیبت صغری , عصر غيبت , عصر غیبت , دعاي عصر غيبت , ولايت در عصر غيبت , انتشارات عصر غيبت , تاريخ عصر غيبت , رهبري در عصر غيبت , دعای عصر غیبت , دانلود دعای عصر غیبت , متن دعای عصر غیبت , دانلود صوتی دعای عصر غیبت , تاریخ عصر غیبت , کتاب تاریخ عصر غیبت , دانلود کتاب تاریخ عصر غیبت ,
[ جمعه 24 بهمن 1393 ] [ 21:38 ] [ رضا ]

زبان صحبت کردن امام مهدی

آيا در زمان ظهور حضرت مهدي(عج) آيا حضرت با تمام دنيا با زبان عربي صحبت مي كند

يا با هر ملتي با زبان خودشان سخن مي گويد؟ 

 

در اين باره دليل قاطعي وجود نداردولي چند نکته شايان توجه است:

1. از آنجا که اهل بيت(ع)- بر طبق روايات وارد شده- همگي از قريش هستند و زبان قريش عربي فصيح است، زبان اصلي امام زمان(عج) زبان عربي است. 

2. از سوي ديگر بر اساس روايات اهل بيت(ع) ائمه معصومين(ع) توانايي اين را دارند که با هر قومي با زبان خوشان سخن بگويند، حتي ايشان از زبان حيوانات نيز آگاهي دارند.

3. مردم عصر ظهور به خاطر گسترش و نشر معارف اسلامي- که به زبان عربي است- احتمالا در سطح وسيعي با اين زبان آشنايي پيدا كنند.

در نتيجه: هر دو احتمال در اين باره وجود دارد.برچسب ها : حدیث از زبان امام زمان , حدیثی از زبان امام زمان , احادیث از زبان امام زمان , احادیثی از زبان امام زمان , شعر از زبان امام زمان , شعر زبان حال امام زمان , امام زمان زبان فارسی , امام زمان به زبان فارسی مسلط نیست , تسلط امام زمان به زبان فارسی , از زبان امام زمان , روضه امام حسین از زبان امام زمان , روضه از زبان امام زمان , عاشورا از زبان امام زمان , امام حسین از زبان امام زمان ,
[ سه شنبه 21 بهمن 1393 ] [ 22:8 ] [ رضا ]

دلیل طول عمر امام زمان

چطور حضرت مهدي(عليه السلام) مثل يک مرد 40 ساله ظهور مي کنند ؟ 

 

پاسخ در ادامه مطلب. . . 

 

 
ادامه مطلب ...
برچسب ها : عزیر , عمر امام زمان چقدر است؟ , طول عمر امام زمان , طول عمر امام زمان (عج) , راز طول عمر امام زمان , دلایل طول عمر امام زمان , علت طول عمر امام زمان , اثبات طول عمر امام زمان , راز طول عمر امام زمان از نظر علمي , دلیل طول عمر امام زمان , علل طول عمر امام زمان , دلایل علمی طول عمر امام زمان , عمر طولانی امام زمان , راز عمر طولانی امام زمان , اثبات عمر طولانی امام زمان , طولانی بودن عمر امام زمان , علت طولانی شدن عمر امام زمان , دلایل طولانی بودن عمر امام زمان , دلیل طولانی بودن عمر امام زمان , راز طول عمر امام زمان عج ,
[ یکشنبه 19 بهمن 1393 ] [ 16:4 ] [ رضا ]

آغاز ظهور

آيا به خاطر گناهاني که انجام مي دهيم در مقابل حضرت مهدي(عليه السلام) مي باشيم ؟ 

 

پاسخ: 

نه تنها در زمان ظهور حضرت مهدي(عجل الله تعالي فرجه الشريف)بلکه از آغاز تاريخ بشريت جبهه حق و باطل وجود داشته است. از آنجا که خداوند خلقت ملائکه و ابليس را قبل از خلقت انسان قرار داد مسئله اختيار حق و باطل را نيز در نهاد ابليس گذاشت و لذا ابليس با اختيار فرمان الهي در مورد سجده به آدم را رد نمود و نافرماني کرد و جبهه باطل را تشکيل و تاسيس نمود. پس از آن، خلقت انسان نيز با مسئله اختيار و اراده در انتخاب جبهه حق يا باطل همراه است. اولين انسان يعني حضرت آدمي(عليه السلام)فرمان الهي در "تعليم اسماء به ملائکه" را انجام داد و در جبهه حق وارد گرديد. اين جبهه با سلسله انبياء الهي و رهبري آنان براي هدايت انسانها ادامه يافت، و در مقابل آن جبهه باطل است که ابليس و پيروانش با وسوسه انسانها براي مخالفت با انبياء و احکام الهي در اين جبهه قرار دارند. جبهه حق با ظهور پيامبر اسلام(صلي الله عليه وآله)و ابلاغ دين کامل به جهانيان به نقطه عطف خود در تاريخ مي رسد و حرکت تکاملي براي رسيدن به سعادت ابدي آغاز مي شود. پس ازپيامبر اسلام اين مسير با جانشينان معصوم از خطا و گناه يعني امامان معصوم(عليهم السلام)ادامه مي يابد.

اين حرکت در زمان ظهور آخرين رهبر معصوم و جانشين پيامبر(صلي الله عليه وآله)به اوج خود خواهد رسيد و عدالت مطلق و توحيد کامل در جهان به ظهور مي رسد. در مقابل اين جبهه حق، جبهه باطل قرار دارد. خصوصيات اين جبهه را آنچنان که از قرآن کريم و احاديث معصومين به دست ميآيد، مي توان در اين امور اشاره نمود:

مخالفت با توحيد، مخالفت با پيامبران الهي، مخالفت با امامان معصوم، مخالفت با ارزش هاي الهي، مخالفت با راه هاي رسيدن به سعادت ابدي، مخالفت با حاکميت عدالت در تمام شئون فردي و اجتماعي و …

بنابراين بسيار روشن است که جبهه حق در چه مسيري حرکت مي کند و ملاکهاي عضويت در آن چيست و در يک جمله مي توان گفت: پايبندي به ولايت الهي ورود در جبهه حق در تمامي زمانها خواهد بود.

البته اين پايبندي به ولايت الهي؛ به طور مطلق از ما خواسته نشده است بلکه در حد توانايي يک انسان غير معصوم بايد به ولايت الهي پايبند باشيم، نه به اين معنا که هر کس مثل معصوم نباشد و کوچگترين خطا و گناهي مرتکب شود، در جبهه باطل قرار گيرد بلکه اعتقاد و عمل در اصول کلي الهي مانند توحيد، معاد، ولايت انبياء و اصياء، ما را در جبهه حق وارد مي سازد. اين سير تاريخي و ملاکهاي آن را ميتوان در دعاي ندبه مشاهده کرد.

اگر تسليم اوامر الهي باشيم ولايت الهي را انتخاب کردهايم و وارد جبهه حق شدهايم حتي اگر قبل از ظهور حضرت مهدي(عجل الله تعالي فرجه الشريف)زندگي کنيم و از دنيا برويم. و اگر با اوامر الهي مخالفت کنيم قهرا به ولايت شيطان وارد شده ايم و جبهه باطل را انتخاب کرده ايم. ملاکها و اوامر و نواهي الهي نيز به طور کامل در "دين" بيان شده است. دين اسلام تا قيامت برقرار است و زمان قبل از ظهور، زمان ظهور و پس از ظهور حضرت مهدي(عجل الله تعالي فرجه الشريف)هم در بر مي گيرد و لذا جاي هيچ ابهامي و ترديدي براي مننتظران و مهدويان باقي نخواهد ماند.

آنها که راه را گم مي کنند به خاطر آن است که ملاکها را نشناخته اند و با ملاکه اي اشتباه، انتخاب نيز اشتباه خواهد شد. آنها که در زمان ظهور حضرت مهدي(عجل الله تعالي فرجه الشريف)آن حضرت را انکار مي کنند در ملاک شناخت حق يعني "ولايت الهي" دچار اشتباه مي شوند و يا بخاطر منافع شخصي و مادي با "ولايت الهي" به طور آگاهانه مخالفت مي کنند. پس اگر در خيمه ولايت الهي، ولايت انبياء، ولايت معصومين هم باشيم و از آنها پيروي کنيم در هر زمان به جبهه حق وارد شدهايم.

البته اين نکته نبايد فراموش شود که گناهان در اثر غفلت و براي ارضاي خواسته هاي نفساني است و ما را از درجات سعادت محروم مي نمايد اما اگر اعتقاد و ايمان به اصول اساسي را حفظ کنيم از "جبهه حق" خارج نمي شويم، و خداوند را توبه و بازگشت را براي ما باز گذاشته است. تنها اگر به طور آگاهانه و از روي عناد با فرامين الهي مخالفت کنيم، از جبهه حق خارج شده و در جبهه باطل وارد مي شويم. پس همواره بايد اعتقاد و ايمان به ولايت الهي را در عمل حفظ نماييم تا پيوسته در جبهه حق قرار گيريم. هم اکنون به چند راهکار اساسي و ملاک روشن براي شناخت جبهه حق از زبان گهربار امام صادق(عليه السلام)گوش جان مي سپاريم:

1. پيروان ولايت بايد دين خدا را بپذيرند، نماز، روزه، حج، خيرها و عبادات را انجام دهند و تحت ولايت امام معصوم باشند. سبقت در اين خصوصيات ملاک براي برتري و ارزش گذاري پيروان حق و ولايت است.

2. اطاعت امام، استقامت در کنار امام چه در قيام بر عليه ظلم و چه در عدم قيام و مبارزات منفي به فرمان امام، انتظار دولت حق را داشتن، مراقبت از خود و امام در مقابل ظالمين، دفاع از حقوق ديني و شخصي در مقابل ظالمين(بحار الانوار، ج52، ص127).

اينها وظايف عمده اي است که امام(عجل الله تعالي فرجه الشريف)براي منتظرين بيان کرده اند و معيار پايبندي به "جبهه حق" دانسته اند. با رعايت اين اصول اعمال و عبادات در زمان غيبت و حضور مورد رضايت وتاييد دين و در راستاي راه حق و مستقيم خواهد بود.

براي آگاهي بيشتر به منابع زير مراجعه کنيد:

1. مجله انتظار ش1و2 مقاله شرح دعاي ندبه؛

2. هدايت در قرآن، آيت الله جوادي آملي.برچسب ها : پرسمان , امام , زمان , گناه , حضرت , مهدی , ولایت , الهی , جبحه , حق ,
[ چهارشنبه 15 بهمن 1393 ] [ 22:18 ] [ رضا ]

بیا و قدوم بر صحن نگاهمان بگذارروزگار بدی است آقا...
روزهای بی شکیبی که تلخی اش هر آن دلی را می سوزاند و قلبی به لطافت گلبرگ را می خراشد.
روزهایی که زمین در سرگیجه های ممتد خود، تو را صدا می زند.
روزهایی که اگرچه دیگر جسم دخترکان معصوم را زنده به گور نمی کنند، اما روحشان را زیر خروارها خاک حقارت و هرزگی، لگدمال می کنند و به لجن زار می اندازند.
روزهایی که دنیا بازار مکاره ای شده که غیرت را در آن می فروشند.
روزهایی که لات و هبل ها دوباره زنده شده ، اما این بار در اینترنت ها و ...
روزهایی که قفس ها بی شمارند و دیوارها بسیار.
روزهایی که آدم ها رنگ فریب شیطان را گرفته اند و دل ها در غربت خاک، غریبه و تنها جان می دهند.

dd
ادامه مطلب ...
برچسب ها : طراوت،صحن،دلتنگی،امام زمان، ,
[ چهارشنبه 09 مهر 1393 ] [ 21:2 ] [ رضا ]