close
تبلیغات در اینترنت
فواید امام غایب

چگونه از فواید امام غایب بهره مند شویم

چگونه از امام غایب بهره‌مند شویم

 

علامه‌ طباطبایی در پاسخ به این پرسش که "چگونه می‌توان از امام غایب بهره‌مند شد؟" می‌فرماید امام معصوم وظیفه‌ هدایتی خود را به دو گونه اعمال می‌کند: 1. هدایت به معنای ارائه‌ طریق و 2. هدایت به معنای ایصال به مطلوب. امام برای اجرا و اعمال هدایت نوع اول نیاز به حضور فیزیکی در میان مردمان دارد؛ اما برای هدایت نوع دوم نیازی به حضور جسمانی و مراوده‌ حضوری با مردم ندارد. 

به تعبیر دیگر، باید دانست که وظیفه‌ امام در بیان صوری معارف و راهنمائی ظاهری مردم خلاصه نمی‌شود؛ بلکه امام همانطور که وظیفه‌ راهنمایی ظاهری مردم را به عهده دارد همچنان ولایت و رهبری باطنی اعمال را نیز بر عهده دارد و اوست که حیات معنوی مردم را تنظیم می‌کند. بدیهی است که حضور یا غیبت جسمانی امام در انجام وظیفه‌ هدایتی نوع دوم تأثیری ندارد؛ زیرا امام از راه باطن به نفوس و ارواح مردم اشراف و اتصال دارد اگرچه از چشم جسمانی ایشان پنهان است. (محمد حسین طباطبایی، شیعه در اسلام، ص 152).

پاسخ دیگری که به این سؤال داده شده این است که همه‌ ابعاد وجود امام لطف است. بنابراین، اصل وجود امام، صرف‌نظر از سایر ابعاد وجودی‌اش، لطف است؛ زیرا وجود امام به معنای وجود انسان کامل در نظام احسن الهی است و این چیزی است که مقتضای علم الهی و رحمت و کمال مطلق اوست. افزون بر این تصرّف امام نیز لطفی دیگر است، اعم از این‌که این تصرف ظاهری باشد یا باطنی و اعم از این که تصرف در جنّ باشد یا انس یا غیر اینها. حال اگر مانعی برای حضور و ظهور امام وجود داشته باشد این به لطف بودن امام در سایر ابعاد ضرری نمی‌زند. زیرا مانع ظهور، او را از یک یا چند بعد از ابعاد لطف وجودی‌اش بازداشته است و نه از همه‌ آنها. (ر.ک: بدایة المعارف الالهیة، ج 2، ص 169 - 167).

یکی دیگر از فواید وجود امام این است که وجود امام و رهبریت معصوم دینی و اجتماعی، ولو در پس پرده‌ غیبت باشد، برای سازماندهی اجتماعی جامعه‌ مؤمنان منبع بی‌پایان انرژی و تحرک و استقامت است. امام صادق (ع) در پاسخ یکی از یارانش که گفت: "مردم چگونه از حجّت غایب پنهان بهره‌مند شوند؟" فرمودند: "همان‌گونه که از خورشید در پشت ابر بهره می‌برند". امام زمان خود نیز در نامه‌ای وجود شریف خویش را در دوران غیبت به خورشید در پسِ ابر تشبیه کرده است. این تشبیه نشان‌دهنده‌ آن است که نور وجود و هدایت و سایر کمالات و برکات به یمن خورشید وجود او به انسانها می‌رسد. 

حالت انتظار، و اعتقاد به وجود غایبانه‌ یک رهبری عادل، ظلم‌ستیز و بی‌نظیر، موجب پایداری و استقامت مؤمنان در امر دین‌داری و دوری از ظلم به دیگران و امثال آن می‌شود. زیرا هر کسی می‌داند که در حکومت مهدی، که به صورت ناگهانی و بدون اطلاع قبلی ممکن است هرلحظه‌ای برپا شود، حق مظلوم از ظالم ستانده می‌شود. بنابراین، انتظار فرج و وجود امام غایب، به منزله‌ یک نیروی بازدارنده‌ بسیار قوی است که می‌تواند تا حد بسیار زیادی از ارتکاب جرایم جلوگیری نماید. (هاشم العمیدی، ثامر، در انتظار ققنوس، ص 237).
برچسب ها : چگونهففایده،امام،غایب،زمان،انتظار،حجت، ,
[ چهارشنبه 03 دي 1393 ] [ 10:35 ] [ رضا ]

فواید امام غایب

فایده امام غایب (علیه السلام)
 
یکی از مباحثی که مربوط به حضرت بقی? الله (علیه السلام) است، بحث فایده آن حضرت در دوران غیبت کبری می باشد. بحث فاید? غیبت فرع بر این است که حضرت دارای چه کمالاتی هست. به عبارت دیگر یک مرتبه از این مطلب بحث می شود که شیئ یا موجودی دارای فایده هست یا نیست، یک مرتبه هم بحث در این است که فاید? او برای ما چیست. پس اولین قدمی که باید برداریم این است که این دو مرحله را از هم جدا کنیم. یعنی اول بحث کنیم که آیا این موجود مفید یک فایده هست یا نیست. و بعد هم بحث کنیم که این موجود، مفید فایده برای ما هست یا نیست.
چه بسا موجوداتی که دارای فایده هستند، ولی برای ما مفید نیستند و چه بسا موجوداتی که ما نمی توانیم از آنها استفاده کنیم چون آنها فایده بخش نیستند. فرض کنیم گیاهی در یکی از جنگل های آفریقا وجود دارد که به درد سرماخوردگی می خورد. پس این گیاه مفید است. حالا اگر هزاران سرماخورده نتوانند از این گیاه استفاده کنند، نمی توانیم بگوییم که آن گیاه را در آنجا از بین ببرند. چون بی فایده است. خیر، آن گیاه فاید? خودش را دارد، ایم سرما خورده ها به دنبال آن گیاه رفتند ولی بعد معلوم شد که گیاه فایده ای بر ایشان ندارد، آن وقت می توانند بگویند که این گیاه برای ما فایده ای نداشتو در مورد سایر اشیاء اشخاص مکان ها کتاب ها و جمادات همین طور است و این دو مرحله نوعاً با هم مخلوط می شود.

ادامه مطلب...
ادامه مطلب ...
برچسب ها : امام،عصر،فواید،زمان،غایب ,
[ یکشنبه 16 شهريور 1393 ] [ 23:57 ] [ رضا ]